Wycieczka do jaskiń w Dolinie Kościeliskiej

Będąc w okolicach Doliny Kościeliskiej warto wybrać się do jaskiń. Dla turystów udostępniono cztery jaskinie między innymi: Mroźną, Raptawicka, Mylna, Wąwóz Kraków i Smocza Jama.

  • Jaskinia Mroźna – wymagana jest dodatkowa opłata, turyści wpuszczani są w małych grupach ale zanim wejdą przewodnik ogłasza krótką prelekcję. Droga do jaskini rozpoczyna się w Dolinie Kościeliskiej przed Bramą Kraszewskiego. Przez około 15 – 20 minut trzeba iść leśną ścieżką, gdzie dotrzemy do głównego wejścia jaskini.  Jaskinia Mroźna posiada tylko jeden w dodatku poziomy korytarz o długości 570 m. Nazwę jaskinia zawdzięcza temperaturze która tam panuje czyli 6 stopni (jest ona niezależna nawet od pory roku). Na jej ścianach można zobaczyć całą szatę naciekową. Przejście zajmuje około pół godziny, zejście zaś odbywa się inną drogą i trwa około 15 minut.

  • Jaskinia Raptawicka i Jaskinia Mylna – obie jaskinie znajdują się obok siebie a ich otwory wylotowe mieszczą się w wapiennym zboczu Raptawickiej Turni. Droga rozpoczyna się tuż przy głównej drodze która, wiedze dnem doliny. Występują tam małe utrudnienia trzeba pokonać dosyć stromą skałę – ubezpieczoną w łańcuchy.

 

  • Wąwóz Kraków – wejście do Wąwozu znajduję się za Polaną Pisaną – około 1 h drogi od wejścia do doliny. Nazwa Wąwozu pochodzi od wapiennych ścian, które przypominały góralom kamienice krakowskie. Około 15 minut trzeba przejść bardzo ciasnym dem wąwozu aż pod stalową drabinkę – jest to stromy początek przejścia pod Smoczą Jamę. Druga część tego wąwozu już nie jest przeznaczona dla turystów.
    • Smocza Jama – to stromy korytarz, który przebija skałę w turni Ratusza. Tutaj by przejść potrzebna jest latarka. Do dna wąwozu prowadzi ciąg łańcuchów. Całe przejście trwa około 10 minut. Smoczą Jamę można ominąć przechodząć przez szlak, który jest na zewnątrz jaskini.