Kościelisko – najlepsze trasy rowerowe

Kościelisko jest wymarzonym miejscem dla osób lubiących spacery w otoczeniu przyrody ale przede wszystkim jest idealnym miejscem na wyprawy rowerowe. Dzięki ukształtowaniu terenu i położeniu ma wysoki potencjał turystyczny. To właśnie w Kościelisku mają początki liczne turystyczne szlaki, które biegną w Tatry.

Jedną z bardzo ciekawych tras rowerowych jest górska trasa na odcinku Kościelisko – Dolina Chochołowska. Liczy ona ponad 25 km długości. Skierowana jest do osób uwielbiających aktywne spędzanie czasu a także do osób, którym wysiłek fizyczny nie jest straszny. Z tego względu, iż ta górska trasa jest dość trudna.

Rozpoczynając naszą rowerową wycieczkę , zaczynamy w dzielnicy Kiry – Kościelisko. Przy samym wejściu do Doliny Kościeliskiej. Najpierw musimy kierować się na Czarny Dunajec. Gdy już dotrzemy do przysiółka Roztoki trzeba skręcić w lewo by wjechać do Doliny Chochołowskiej. Kierując się Siwą Doliną, będziemy jechać asfaltową drogą, która w tym rejonie jest jeszcze wygodna. Utrudnienia zaczną się gdy dotrzemy do Hucisk w stronę Polany Chochołowskiej, tutaj droga jest kamienista a w dodatku pod górkę. Czekają tam na nas wspaniałe, malownicze widoki.  Między innym można zobaczyć: Niżnia Brama Chochołowska czyli skalne wrota, a także Wyżnią Bramę Chochołowską – ciasno zbudowane z dolomitów wrota skalne, znajdujące się na wysokości ok. 1030 m n.p.m., n. Zobaczymy również Wywierzysko Chochołowskie nazywane także Źródłem Chochołowskim jest to duże wywierzysko (typ bardzo wydajnego źródła krasowego). Znajduje się ono na wysokości 988 m n.p.m. Jest częściowo zasilane przez wody Chochołowskiego Potoku.

Trzeba koniecznie pamiętać, by nie zjechać z wyznaczonego szlaku, ponieważ trasa przebiega przez Tatrzański Park Narodowy. Jest to dobry punkt by zrobić sobie odpoczynek a przy tym rozkoszować się wspaniałym krajobrazem. Całą wycieczkę można utrwalić pamiątkowym zdjęciem, który będzie przypomniał o tej wyczerpującej ale pełnej satysfakcji rowerowej wyprawie.

Kierując się do drogi powrotnej, powracamy do przysiółka Roztoki a kiedy już tam dotrzemy musimy jechać w stronę mostu na Kirowej Wodzie ( jest to dolny bieg Kościeliskiego Potoku, płynącego Doliną Kościeliską), stamtąd dojedziemy do drogi asfaltowej. Kolejnie jedziemy do Gronia by tam skręcić w prawo. Mijając stadion biatlonowy, docieramy do Kościeliska Kir, gdzie kończy się nasza rowerowa wycieczka – zgodnie z zaplanowaną trasą.